Finanse

Jak znaleźć inwestorów dla małych firm

Jak znaleźć inwestorów dla małych firm

Jak znaleźć inwestora: Założenie małego biznesu to ekscytujący czas. Ale weź pod uwagę, że fundusze na rozpoczęcie działalności nie muszą pochodzić od Ciebie, właściciela firmy, ani od zwykłej pożyczki bankowej. Istnieją sposoby na odciążenie finansów, albo poprzez inwestorów, którzy zarabiają pieniądze tylko wtedy, gdy firma przynosi zyski, albo poprzez pożyczki z niższym oprocentowaniem.

Poproś rodzinę lub przyjaciół o kapitał

To może być najłatwiejszy i najbardziej opłacalny sposób na zebranie pieniędzy na swój startup. Porozmawiaj z rodziną i przyjaciółmi o potrzebach Twojej firmy. Zdecyduj, czy chcesz od nich tylko pożyczkę, czy też potrzebujesz funduszy inwestycyjnych. Pożyczka może być najłatwiejsza dla obu stron – po prostu spłacasz ją z czasem, z odsetkami. Inwestycja oznacza, że rodzina lub przyjaciele posiadaliby udziały w Twojej firmie i dzieliliby się z Tobą ryzykiem. Jednak dzięki inwestycji możesz otrzymać więcej pieniędzy z góry i w przeciwieństwie do pożyczki, nie będziesz spłacał jej w ratach. Inwestorzy otrzymają pieniądze tylko wtedy, gdy Twoja firma stanie się rentowna. Nie bądź jednak zbyt swobodny, jeśli chodzi o sposób, w jaki podchodzisz do tego z rodziną lub przyjaciółmi, ani nie zakładaj, że jest to transakcja dokonana tylko dlatego, że znasz tych ludzi. Zrób odpowiedni bodziec (używając biznesplanu) i daj im znać, kiedy mogą spodziewać się zwrotu pieniędzy. Jeśli są inwestorami, wyjaśnij im ryzyko. Jest to zła strona dla rodziny i przyjaciół, którzy stają się inwestorami, ponieważ mieszasz biznes z przyjemnością. Jeśli biznes zawiedzie, a ich pieniądze zostaną utracone, związek może być napięty, na zawsze.

Ubiegaj się o pożyczkę na administrowanie małym biznesem

Small Business Administration, czyli SBA, jest agencją rządową Stanów Zjednoczonych, której celem jest pomoc małym przedsiębiorstwom. Została ona utworzona w 1953 roku. Mimo że agencja sama nie pożycza pieniędzy, ma na swojej stronie internetowej narzędzie do kojarzenia kredytodawców, aby pomóc firmom znaleźć kredytodawców, którzy zostali już zatwierdzeni przez administrację. SBA będzie również gwarantować pewne pożyczki, co oznacza hojne warunki spłaty i niższe stopy procentowe. SBA oferuje również dotacje, których warunki kwalifikowalności można znaleźć tutaj. Agencja jest również pomocna na inne sposoby. Na swojej stronie internetowej posiada narzędzia dla przedsiębiorców do planowania, uruchamiania, zarządzania i rozwijania swojej działalności, a także bezpłatne kursy online oraz linki do pomocy lokalnej.

Weź pod uwagę inwestorów prywatnych

Istnieją dwa główne rodzaje inwestorów prywatnych – „Angel Investors” i „Venture Capitalists”. W zamian za swoje inwestycje zazwyczaj otrzymują oni akcje spółki (akcje, które nie są w publicznym obrocie). Przyjrzyjmy się bliżej różnicy między tymi dwoma typami inwestorów.

Aniołowie Inwestorzy

Anielski inwestor to osoba o wysokiej wartości netto, która ma pieniądze, zasoby i zaplecze, aby firma odniosła sukces. Jeśli anielski inwestor wejdzie na pokład, prawdopodobnie wniesie wystarczający wkład, aby inni inwestorzy nie byli potrzebni. Jednak anielscy inwestorzy zawsze oczekują wysokiego zwrotu z inwestycji. I nie będą inwestować w nic – uzasadnienie biznesowe musi być szczelne. Anielscy inwestorzy inwestują swój własny kapitał i zazwyczaj przychodzą, gdy biznes dopiero się zaczyna. Inwestycja anioła będzie oznaczać, że jest on właścicielem udziałów w firmie. Zarówno Amazonka, jak i Apple zaczęły od współpracy z aniołami inwestorów. Anielski inwestor prawdopodobnie będzie chciał uczestniczyć i mieć głos w codziennym rozwoju firmy. Istnieją internetowe zasoby, w których można znaleźć anielskich inwestorów, takie jak Stowarzyszenie Aniołów Kapitału. Stowarzyszenie wymienia anioły według stanu.

Inwestorzy typu Venture Capital

Inwestorzy dostarczający kapitału wysokiego ryzyka są potrzebni, gdy przedsiębiorstwo rozwija się i być może zmierza w kierunku bardziej ryzykownego przedsięwzięcia. Inwestorzy venture capital nie korzystają z własnych pieniędzy, lecz z pieniędzy inwestorów (zakładają fundusz, który jest wykorzystywany przez innych do zakupu udziałów w firmie). Chociaż inwestorzy typu venture capital mogą pomóc w rozpoczęciu działalności, to zazwyczaj rozpoczynają ją po jej utworzeniu, dysponują solidnym zespołem zarządzającym i już okazała się ona skuteczna. Ten biznes ma teraz plan zmian i potrzebuje pieniędzy. W rzeczywistości, jego nowy produkt lub usługa może nawet zmienić grę.
Kwoty wymagane od inwestorów venture capital są zazwyczaj znacznie wyższe niż od aniołów inwestorów, może być w milionach. Przewiduje się jednak, że zwrot z inwestycji będzie również bardzo wysoki. Podobnie jak anielscy inwestorzy, inwestorzy typu „venture capital” będą posiadać udziały w spółce i będą mieli wpływ na sposób jej prowadzenia.

Kontakt z firmami lub szkołami w Twojej dziedzinie pracy

Szanse są takie, że znasz już ludzi w podobnej branży co ty. Może uda Ci się nawiązać z nimi kontakt, aby sprawdzić, czy mają jakieś rekomendacje dotyczące tego, kto może być zainteresowany inwestowaniem w Twoją firmę. Ten proces badawczy może zająć sporo czasu, ponieważ jest mało prawdopodobne, aby znaleźć kogoś chętnego do inwestowania, z jednej tylko rozmowy telefonicznej. W rzeczywistości, może być konieczne, aby zadzwonić do wielu ludzi, a nawet uczestniczyć w wydarzeniach branżowych do sieci. Ale, jeśli nadal kopać, może po prostu być wprowadzony do tego kogoś, kto lubi biznes plan lub produkt na tyle, aby zainwestować w nim. O ile to możliwe, szkoły, które oferują certyfikaty, dyplomy lub stopnie naukowe w danej dziedzinie są również możliwym sposobem na dotarcie do potencjalnych inwestorów. Dzieje się tak dlatego, że często profesorowie, którzy uczą programów, zapraszają gości do wypowiadania się na określone tematy. Zazwyczaj ci goście są ekspertami w swojej dziedzinie. Może uda Ci się sprawdzić, czy profesorowie lub ktoś z wydziału dotrze do tych gości w Twoim imieniu, aby przygotować wprowadzenie.

Wypróbuj Crowdfunding Platforms, aby znaleźć inwestorów

Platforma crowdfundingowa umożliwia osobie fizycznej lub firmie uzyskanie środków online, poprzez stronę internetową specjalizującą się w konkretnym rodzaju potrzebnego finansowania. Przyjrzyjmy się niektórym z różnych typów platform crowdfundingowych:

Crowdfunding oparty na nagrodach

Tu właśnie prosi się o stosunkowo niewielkie sumy pieniędzy, w zamian za pewnego rodzaju nagrodę od startupu. Podajmy przykład. Dave’s Drones to firma rozpoczynająca działalność, która szuka funduszy na swój nowy produkt, 4-kilogramowy dron z technologią sztucznej inteligencji. Każdy inwestor, który zastawi 600 dolarów, otrzyma darmowy dron w momencie uruchomienia produktu za 18 miesięcy (o wartości detalicznej 900 dolarów). Ci, którzy zastawią 750 dolarów, otrzymają drona, dwie dodatkowe baterie i przedłużoną gwarancję. Jest to świetny sposób na zebranie pieniędzy, ponieważ firma „na koszt” opłaty, aby wysłać każdego inwestora produkt w momencie premiery będzie prawdopodobnie dużo mniej niż 600 dolarów. Wszystkie inwestor jest coraz, zakładając, że biznes jest udany, to bardzo dużo. Kickstarter i Indiegogogo to dwa przykłady platform crowdfundingowych opartych na nagrodach.

Crowdfunding oparty na darowiznach (Donation-Based Crowdfunding)

W tym miejscu nie oczekuje się zwrotu wpłaconych pieniędzy, zazwyczaj niewielkich kwot. Pieniądze wygenerowane z crowdfundingów opartych na darowiznach są zazwyczaj przeznaczone na projekt, na przykład na przekazanie pieniędzy osobom lub rodzinom, które poniosły jakąś stratę, lub na rzecz społeczności, która ma potrzeby edukacyjne, medyczne lub w nagłych wypadkach. Pieniądze na cele charytatywne lub non-profit mogą również wygenerować bardzo potrzebne dolary dzięki crowdfundingowi opartemu na datkach. Na przykład, rodzina osoby, u której zdiagnozowano chorobę, może rozpocząć kampanię crowdfundingową opartą na datkach, aby pomóc pokryć koszty, których nie pokryje ubezpieczenie. Albo rodzina, która straci matkę lub ojca, może założyć fundusz na usługi pogrzebowe lub przyszłą edukację dla dzieci. GoFundMe jest przykładem firmy crowdfundingowej opartej na darowiznach.

Pożyczki Peer-to-Peer (lub Crowdfunding oparty na długu)

Firmy typu peer-to-peer ułatwiają udzielanie pożyczek poprzez dopasowanie osób lub firm potrzebujących pieniędzy do inwestorów. Kandydaci wypełniają formularz online, a system pożyczek peer-to-peer zapewnia potencjalnym inwestorom ocenę kredytową, którzy mogą następnie zdecydować, czy chcą pożyczyć pieniądze, czy też nie. Inwestorzy otrzymują co miesiąc zwrot pieniędzy wraz z odsetkami. W ten sposób nie są oni właścicielami żadnego z przedsiębiorstw, którym udostępniają środki. Najłatwiejszą analogią jest tu pożyczka bankowa, z tą różnicą, że pożyczkobiorca płaci mniejsze odsetki niż te, które normalnie byłyby spłacane bankowi, a inwestor uzyskuje wyższy zwrot niż ten, który otrzymałby za pośrednictwem zwykłego konta oszczędnościowego lub innego bankowego produktu inwestycyjnego. Istnieje jednak ryzyko, ponieważ pieniądze inwestora nie są chronione przez rząd. Przykładami organizacji udzielających pożyczek typu peer-to-peer są Klub Pożyczkowy i Prosper.

Equity Crowdfunding

Jest to rodzaj crowdfundingu, w którym inwestorzy przejmują część udziałów w spółce, zazwyczaj poprzez akcje. Chociaż ich pierwotna inwestycja nie jest spłacana, otrzymają oni udział w zyskach, jeśli firma dobrze sobie poradzi. Zainwestowane kwoty nie są małe, zazwyczaj zaczynają się od tysięcy. Korzyści również mogą być znacznie większe niż w przypadku typowej inwestycji, ale finansowanie kapitałowe jest również bardziej ryzykowne, ponieważ nie ma gwarancji zwrotu. Startupy zazwyczaj nie wypłacają dywidend ani odsetek w pierwszych dniach, a ochrona prawna jest mniejsza.

Czego szukają inwestorzy?

Inwestorzy patrzą na wiele rzeczy, gdy decydują się na zainwestowanie swoich pieniędzy, lub pieniędzy firmy, w inny biznes. Obejmuje to badanie spółki:

 • Pomysłu lub produktu (czy jest on unikalny? Jeśli nie, to czy jego cechy są unikalne? Jeśli nie, to dlaczego to się sprzeda?)
 • Biznesplan (łącznie z analizą rynku i realizacją produktu)
 • Zespół zarządzający (czy kierownictwo wyższego szczebla posiada wykształcenie i doświadczenie pozwalające na osiągnięcie celu?)
 • Dane finansowe, w tym:
  • Zysk (dotychczasowy)
  • Wydatki (na co wydawane są dochody)
  • Prognozy finansowe
 • Metryka sukcesu

Inwestorzy będą również chcieli wiedzieć, jak w odpowiednim czasie mogą wydostać swoje pieniądze z biznesu.

Jaki jest uczciwy procent dla Inwestora?

Wielkość własności firmy przekazana inwestorowi jest często bezpośrednio związana z tym, ile pieniędzy inwestor jest gotów na nią przeznaczyć. Jednakże istnieje tak wiele różnych zmiennych w każdym biznesie, że nie ma prawidłowej odpowiedzi przy określaniu procentu. Należy jednak pamiętać, że w przypadku inwestorów, nakłady kapitałowe nie będą dla nich warte, jeśli procent jest zbyt niski. Na przykład, oferowanie inwestorowi 5% jest prawdopodobnie bez znaczenia, ponieważ może on oczekiwać małego zwrotu, nawet jeśli firma odniesie sukces. Zajmie mu również dużo czasu, aby odzyskać swoją pierwotną inwestycję, a co dopiero zacząć osiągać jakiekolwiek zyski.

Zobacz również

Similar Posts

One thought on “Jak znaleźć inwestorów dla małych firm
 1. Na sam początek muszę przeprosić za tygodniowy dwutygodniowy poślizg w publikacji tej części, aczkolwiek – nie mówiłem, która sobota (jednak czwartek), mam nadzieję, że nikt nie stracił chęci do nauki frameworka php laravel, a jeśli stracił, to może odzyska (dziwne zdanie wyszło). http://planeta.php.pl/archiwa/2013/5/1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code