Finanse

Wzrost cen mieszkań w Warszawie – gdzie kupić nieruchomość?

mieszkania na sprzedaż warszawa

Ceny mieszkań w Warszawie gwałtownie rosną. Tendencja ta utrzymuje się z roku na rok. Analitycy rynku są w tej sprawie zgodni – według nich nic nie wskazuje, żeby sytuacja w najbliższym czasie miała się zmienić. Ceny za m² na różnych dzielnicach znacząco się jednak od siebie różnią. Co więc powinniśmy wiedzieć o nowych mieszkaniach na sprzedaż w Warszawie? I gdzie najkorzystniej jest dokonać zakupu? Po odpowiedzi na te pytania zapraszamy do niniejszego artykułu.

Skoki cen warszawskich mieszkań

Pod koniec III kwartału 2021 r. średnia wartość warszawskiego mieszkania przekroczyła 12.300 zł za m². Jest to prawie 11% skok cen względem ubiegłego roku. Statystyczna wartość wzrosła więc o 1100 zł. Największe zwyżki stwierdzono na Ursynowie, Żoliborzu, Rembertowie i Wesołej. Co bardzo wymowne, w żadnym sektorze stolicy nie odnotowano spadków. W grudniu, względem zeszłego miesiąca średnia cena wzrosła zaś o 1,05% dając 11415 zł za m². Nie ma co jednak liczyć na długotrwałą stabilizację.

Gdzie są najdroższe mieszkania na sprzedaż w Warszawie?

W grudniu bieżącego roku inwestycje w Warszawie przeżywały rozkwit! Najbardziej pożądanymi dzielnicami cały czas pozostawały te lewobrzeżne: Śródmieście, Żoliborz, Wilanów, Wola, Ochota i Mokotów. Które z nich są zaś najdroższe?

  • Pierwsze miejsce zajmuje oczywiście Śródmieście, gdzie przybliżona cena za m² wynosi 15697 zł. Jest to aż o 37.51% więcej niż warszawska średnia, co z kolei przekłada się na 4282 zł.
  • Na drugim miejscu plasuje się Żoliborz, gdzie za m² zapłacić musimy 13122 zł, czyli o 1707 zł. więcej niż w przypadku średniej.
  • Trzeci jest Wilanów. Cena m² mieszkania wynosi tu 12898 zł, co z kolei jest o 1483 zł więcej od stołecznej średniej.

Gdzie więc są najniższe ceny mieszkań?

Między warszawskimi dzielnicami panuje aż kilkunastoprocentowa różnica w cenach za m². W pewnym przybliżeniu stwierdzić można, że im dalej od Centrum, tym taniej. Dobrym tego przykładem na lewobrzeżnej Warszawie jest Ursus, gdzie ceny oscylują między 8000, a 10000 zł. Jeżeli zaś chodzi o prawy brzeg, to najtańszymi dzielnicami są Rembertów ze średnią 8633 zł za m² – oraz analogicznie – Białołęka z 9039 zł i Wawer z 9316 zł.

Gdzie w Warszawie sprzedaje się najwięcej mieszkań?

Na koniec III kwartału 2021 r. popyt na warszawskie mieszkania znacznie przewyższył podaż. Pozostawało tu bowiem jedynie 11500 lokali na sprzedaż, co jest wyjątkowo niskim wynikiem. Do końca września najwięcej z nich wprowadzono do zbytu w dzielnicach:

  • Ursus – 1427 w ramach 8 projektów mieszkaniowych;
  • Białołęka – 844 w ramach 8 projektów;
  • Włochy – 426 w ramach 7 projektów.

Widzimy więc, że najwięcej nowych inwestycji powstaje na przedmieściach, gdzie ceny są odpowiednio niższe, niż w położonych centralnie dzielnicach.

Trzeba jednak pamiętać, że w dzielnicach Ursus czy Białołęka warszawska komunikacja miejska ztm jest w fazie rozwoju. Natomiast z Ursusa do centrum wygodnie i szybko możemy się dostać koleją lub SKM-ką.

Podsumowanie

W dobie galopujących cen warto więc skupić się na rejonach, w których są one nawet o kilkadziesiąt procent niższe. Dobry przykład to Białołęka, Rembertów i Ursus. Nowe inwestycje przeprowadza tam warszawski deweloper Victoria Dom. Oferowane przez niego mieszkania są doskonałym kompromisem między relatywnie niską ceną, a wysoką jakością.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code